Expoziția „Donații/Donatori” - Noaptea Muzeelor

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, alături de Consiliul Județean Vaslui, Primăria Municipiului Vaslui, Clubul Rotary Vaslui, District 2241 și Filiala Iași a Uniunii Artiștilor Plastici din România vă invită să vizitați expoziția „Donații/Donatori” deschisă sâmbătă, 14 mai 2022, în Sala „Arta” a muzeului vasluian în cadrul activităților dedicate evenimentului „Noaptea Muzeelor 2022”.
             Expoziția cuprinde 51 de lucrări de pictură, grafică și sculptură donate Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui prin intermediul Rotary Club Vaslui, District 2241, din partea Uniunii Artiștilor Plastici din România - Filiala Iași.
            „Donații/Donatori” reunește actualele tendințe și orientări stilistice ale artei românești realizate de artiști valoroși, creatori și promotori ai fenomenului artei contemporane. În patrimoniul muzeului vasluian au intrat lucrări semnate de Felix Aftene, Dorin Baba, Jenö Mihály Bartos, Zamfira Bârzu, Ilie Bostan, Alexandru Burlacu, Dragoș Burlacu, Cezarina Caloian, Gabriel Caloian, Marinela Ciobanu, Claudiu Ciobanu, Simion Cristea, Rodica Crîșmaru, Adrian Crîșmaru, Ana-Sabina Drînceanu, Gabriela Drînceanu, Sabin Drînceanu, Valentina Druțu, Valeriu Gonceariuc, Daniela-Elena Grapă, Gheorghe Lungu, Marius Crăiță Mândră, Cosmin Moldovan, Manuell Mănăstireanu, Ana Maria Negară, Mihai Pamfil, Dragoș Pătrașcu, George Sorin Purcaru, Mihai Aureliu Savin, Lucian Smău, Adrian Sandu, Mircea Ștefănescu, Constantin Tofan, Florin Ungureanu și Cristian Nicolae Ungureanu.
             Vă așteptăm cu drag!