OBIECTUL LUNII SEPTEMBRIE

ZIARUL „SFATUL ŢĂRII”

„Organ Cotidian al Basarabiei”

Joi, 1 Mai 1919

Ziarul „Sfatul Ţării” apare pentru prima oară la 24 noiembrie 1917 cu subtitlul „Veştile organului suprem din ţinutul Basarabia”, devinind primul cotidian din Basarabia. Acesta a reprezentat organul de presă al parlamentului basarabean, avându-i ca directori pe Ion Costin și Nicolae Alexandri, secretar de redacţie, Constantin Noe, iar prim - redactor, Romulus Cioflec. Ziarul apare iniţial în limba rusă în patru pagini format mare. În decembrie 1917 este anunţată apariţia în scurt timp a variantei româneşti, fapt ce se concretizează la 18 martie 1918. De două ori pe săptămână, joia şi vinerea, va apărea o pagină în limba română cu caractere latine în calitate de supliment al ziarului. Varianta în limba română se va separa de cea rusească din iulie 1918, rămânând însă sub egida aceleiaşi administraţii, continuând să apară până la 24 aprilie 1921. Structura ziarului este similară cu cea a ziarului rusesc şi va trata problemele restructurării economice, politice, sociale şi culturale, doar că vor diferi limba şi informaţiile. Ziarul românesc are o echipă foarte bună de colaboratori: Ion Costin (director, împreună cu N. Alexandri), Apostol Culea, Ştefan Ciobanu, Pantelimon Halippa, Leon Donici - Dobronravov şi Tudor Pamfile. Publicaţia beneficiază de asemenea de colaborarea lui Mihail Sadoveanu, Nichifor Crainic şi Nicolae Iorga. Numărul pe care îl prezentăm drept „Obiectul lunii septembrie” prezintă, în cele doar două pagini ale sale, teme de actualitate ale lunii mai a încercatului an 1919.