„ȘTEFAN CEL MARE ȘI MOȘTENIREA SA. 516 ani de la trecerea sa în veșnicie”

02.07.2020 10:00 am - 11:00 am

Cu ocazia împlinirii a 516 ani de la trecerea din istorie în veșnicie a măritului voievod Ștefan cel Mare al Țării Moldovei (1457-1504), Muzeul Județean „Ştefan cel Mare” Vaslui – alături de Consiliul Județean Vaslui – organizează, ca de fiecare dată, o manifestare culturală, intitulată ȘTEFAN CEL MARE ȘI MOȘTENIREA SA. 516 ani de la trecerea sa în veșnicie . Aceasta se va desfășura joi, 2 iulie 2020, începând cu ora 1000, la Ansamblul monumental PODUL ÎNALT din satul Băcăoani (comuna Munteni de Jos, județul Vaslui).

Manifestarea se va desfășura după următorul program:

– Alocuțiuni ale oficialităților și invitaților

– Evocarea personalității voievodului ȘTEFAN CEL MARE

– Depunere de coroane, jerbe și flori la Statuia ecvestră a lui Ștefan cel Mare.

În acest sens, vă invităm să ne fiți alături la această manifestare care va evoca faptele de eroism ale voievodului ȘTEFAN CEL MARE al Țării Moldovei, pentru a le eterniza în memoria noastră colectivă.

Organizatorii acestui eveniment sunt:

• prof. dr. Ramona Maria MOCANU - manager al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • dr. Laurențiu CHIRIAC - muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Vă așteptăm cu drag!