Simpozionul științific „REVOLUȚIA ROMÂNĂ DIN 1989 – 30 DE ANI DE LA VICTORIA ÎNSÂNGERATĂ”

13.12.2019 1:00 pm - 2:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui – alături de Consiliul Județean Vaslui - vă invită vineri, 13 decembrie 2019, ora 13:00, să luați parte la lucrările Simpozionului științific REVOLUȚIA ROMÂNĂ DIN 1989 – 30 DE ANI DE LA VICTORIA ÎNSÂNGERATĂ. Activitatea se va desfășura în Sala „Multimedia” a muzeului vasluian. Această amplă manifestare cultural-științifică este dedicată împlinirii a 30 de ani de la desfășurarea Revoluției Române din Decembrie 1989.

Scopul Simpozionului științific REVOLUȚIA ROMÂNĂ DIN 1989 – 30 DE ANI DE LA VICTORIA ÎNSÂNGERATĂ este acela de a readuce în memoria colectivă evenimentele deosebite din decembrie 1989 și semnificația lor istorică pentru parcursul ulterior al statului român. Totodată, acest eveniment major care a marcat destinul României postdecembriste este un bun și necesar prilej de a evoca pe toți cei care și-au dat viața sau au fost răniți în acel decembrie 1989 însângerat, dar și pe cei care au participat activ la mișcările de masă din acea perioadă.

Vor susține comunicări:

❖ Dr. CONSTANTIN CORNEANU, Institutul Revoluției Române din Decembrie 1989 – „Revoluția Română din Decembrie 1989 și noua arhitectură a relațiilor internaționale”

❖ Dr. LIVIU ȚĂRANU, Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității – „Economie și societate în România anului 1989 sau despre cum se ratează o revoluție de catifea”

❖ Dr. FLORIAN BANU, Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității – „Revoluția Română din Decembrie 1989 – pledoarie pentru un concept controversat”

❖ Cercetător șt. dr. ALEXANDRU GRIGORIU, Institutul Revoluției Române din Decembrie 1989 – „Dileme și oportunism. Revoluția Română în presa americană și britanică”

❖ Expert dr. VALENTIN MARIN, Institutul Revoluției Române din Decembrie 1989 – „Câteva date statistice privind Revoluția Română din Decembrie 1989”

Manifestarea se va încheia cu lansarea plachetei omagiale „30 de ani de la Revoluția Română din Decembrie 1989”

Organizatorii acestei manifestări sunt:

• Prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU - managerul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Dr. LAURENȚIU CHIRIAC, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

Vă așteptăm cu drag să ne fiți alături!