Programul Muzeului Județean Vaslui în cadrul Festivalului Umorului „Constantin Tănase” Vaslui - ediția a XXVI-a, 18-20 septembrie 2020 -

18.09.2020 2:00 pm - 20.09.2020 3:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, co-organizator al  Festivalului Umorului „Constantin Tănase” Vaslui, anunță desfășurarea în perioada 18-20 septembrie 2020 a următoarelor sale activități:

Vineri 18 septembrie 2020

- ora: 11:00 – Parcul Copou / Centrul de Afaceri Vaslui – Vernisajul Expoziției „RETRO 50 – Premiile Salonului de Caricatură” .

-  ora: 14:00 – Sala „Arta” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui  – Vernisajul Expoziției-concurs și lansarea Catalogului „Salonul International de Caricatură și Grafică Satirică”, cu tema „Pandemia maschează România”. Expun hors-concours membrii juriului, graficienii Marian Avramescu și Victor Eugen Mihai  – VEM.  Prezintă Maria Bilașevschi – critic de artă și eseist.

-  ora: 15:30 – Esplanada Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui  – Vernisajul Expoziției de fotografii „Compania Cărăbuș”.

- ora: 17:00 – Centrul Civic Vaslui – Caricaturi demonstrative executate de graficienii Marian Avramescu, Ovidiu Ambrozie Bortă – BOA și Cristinel Vecerdea – CRIV.

Sâmbătă 19 septembrie 2020

- ora: 11:00 – Centrul Civic Vaslui / Foaierul Casei de Cultură  – Vernisajul Expozițiilor personale realizate de graficienii: Ovidiu Ambrozie Bortă – BOA și Cristinel Vecerdea – CRIV, prezentată de Maria Bilașevschi – critic de artă și eseist.

- ora: 13:00 – Holul Primăriei Municipiului Vaslui – Vernisajul Expoziției personale Nicolae Viziteu – NEVE - prezentată de scriitorul de satiră și umor Mihai Batog Bujeniță.

- ora: 16:00 – Centrul Civic Vaslui – Caricaturi demonstrative executate de graficienii Marian Avramescu, Ovidiu Ambrozie Bortă – BOA și Cristinel Vecerdea – CRIV.

Duminică 20 septembrie 2020

- ora 10:00 – Sala „Multimedia” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui – Vernisajul Expoziției de afișe, medalii și trofee „Antologia Festivalului Umorului Constantin Tănase”.

Afis Salonul International de caricatura si grafica satirica 2020 mod

Flyer Festivalul Umorului 2020 1 1 copy