NOAPTEA MUZEELOR-2019

18.05.2019 7:00 pm - 19.05.2019 8:00 pm

Afis Noaptea Muzeelor 2019NOAPTEA MUZEELOR 2019 LA MUZEUL DIN VASLUI

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - în parteneriat cu Consiliul Județean Vaslui și Primăria Municipiului Vaslui – vă invită, și în acest an, la o serie de activități cultural-artistice, în cadrul evenimentului „Noaptea Muzeelor”. Ele vor avea loc în zilele de 18 și 19 mai 2019.

PROGRAMUL ACTIVITĂȚILOR:

SÂMBĂTĂ 18 MAI 2019

19:00 - 19:15 - Deschiderea oficială a evenimentului NOAPTEA MUZEELOR 2019 la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui cu alocuțiuni ale oficialităților și organizatorilor.

19:15 - 19:30 - Deschiderea Expoziției permanente de Numismatică și Medalistică a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

19:30 - 20:00 - Trecerea în revistă a trupei Asociației „Tradiții Ostășești” din București, urmată de vernisajul Expoziției cu obiecte de epocă ce aparțin colecționarilor, membri ai Asociației „Tradiții Ostășești” București. Vernisajul va avea loc în Sala „Arta” a muzeului.

20:00 - 21:00 - Program muzical cu microrecitaluri vocal-instrumentale, susținute de tineri muzicieni din municipiul Vaslui. Participă:

◦Asociația „Duo Art Studio Parfeni&Trufia”, coordonată de prof. Galina Parfeni şi prof. Adrian Trufia

◦Elevi coordonați de prof. Alexandru Ursu

◦Fanfara „Rotaria”, coordonată de prof. Eduard Bîţu şi Codrin Tălmaciu

21:00 - 21:30 - Reconstituiri istorico-militare prezentate de Asociația „Tradiții Ostășești” din București

21:30 - 22:00 - Paradă pe traseul Muzeu - Primărie - Centru Civic - Muzeu, cu torțe, drapelul de luptă, arme, împreună cu publicul vasluian.

Oferta de vizitare a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui cuprinde:

• Expozițiile permanente ale muzeului: Etnografie și Artă populară; Arheologie și istorie veche; Istorie Medievală; Istorie modernă și contemporană; Personalități.
  • Expoziția temporară „Spre o Românei Întregită - mărturii cartografice”, realizată în colaborare cu Muzeului Național al Hărților și Cărții Vechi din București, în sala „Arta” a muzeului.

Programul de vizitare a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

va fi prelungit special. Intrarea este liberă.

DUMINICĂ, 19 MAI 2019

10:00 - 12:00 - Desfășurarea Programului Asociației „Tradiții Ostășești” din București în fața clădirii muzeului: trecerea în revistă a trupei asociației, darea raportului cu o scurtă prezentare a drapelului de luptă, prezentări de uniforme și echipamente militare ale

Armatei Române din Primul Război Mondial, mânuiri de arme și alte demonstrații specifice.

Vă așteptăm cu drag!