Manifestarea culturală „Șezătoarea Sânzienelor”

24.06.2020 10:00 am - 11:00 am

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și Consiliul Județean Vaslui vă invită miercuri, 24 iunie 2020, să vizionați - pe pagina de Facebook a muzeului vasluian - Manifestarea culturală „Șezătoarea Sânzienelor”, activitate ce va fi înregistrată în Sala de Etnografie și Artă Populară a muzeului.

În credința populară, ziua de 24 iunie are multiple semnificații: creștinii ortodocși celebrează Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, cunoscută în popor drept Sânzienele sau Drăgaica și Ziua Universală a Iei.

Tradițiile legate de sărbătoarea Sânzienelor sunt tradiții străvechi ce venerează în mod primordial existența omului, viața, pământul și rodul acestuia într-un timp al iubirii și al credințelor în personaje fantastice. Este credința în existența unei nopți feerice, atunci când dorințele trebuie expuse imensității Universului, când puterile cerului se unesc cu cele ale pământului, cele masculine cu cele feminine, într-o armonie desăvârșită, pentru a ajuta tot ceea ce este viu să crească, să se înmulțească și, implicit, să se răspândească.

Organizatori:

• Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, directorul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Sandra Anton, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Elena Botez, restaurator la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

Participă:

• Sandra Anton, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Anca Iuliana Iordachi, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Monica Dragomirescu, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Elena Botez, restaurator la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Loredana Guțu, gestionar - custode la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Ada Simin, gestionar - custode la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Mirela Costrășăl, supraveghetor la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui