Manifestarea cultural-științifică „LUPTA DE LA VASLUI - PODUL ÎNALT (10 ianuarie 1475)”

10.01.2020 10:30 am - 3:30 pm
Bacaoani

Consiliul Județean Vaslui și Muzeul Județean „Ştefan cel Mare” Vaslui – în colaborare cu Garnizoana Vaslui și Brigada 15 Mecanizată „Podul Înalt” Iași – organizează, ca de fiecare dată, o amplă manifestare cultural-științifică, intitulată LUPTA DE LA VASLUI - PODUL ÎNALT (10 ianuarie 1475). Aceasta se va desfășura în data de vineri, 10 ianuarie 2020, începând cu ora 1030, la Ansamblul monumental PODUL ÎNALT din satul Băcăoani (comuna Munteni de Jos, județul Vaslui). Evenimentul marchează împliniriea a 545 de ani de la strălucita victorie a lui Ștefan cel Mare contra turcilor, în cadrul celebrei Bătălii de la Vaslui-Podul Înalt (10 ianuarie 1475).

Manifestarea se va desfășura după următorul program:

• ora 1030 – Slujba de Tedeum și Ceremonialul militar – cu participarea preoților din Protopopiatul Vaslui și a militarilor din Brigada 15 Mecanizată „Podul Înalt” Iași. Cu această ocazie, se va oficia o slujbă de slăvire a eroilor români căzuți în această luptă, apoi se va continua cu o paradă militară.
  • ora 1100 – Alocuțiunile oficialităților și ale invitaților - care vor evoca personalitatea lui Ștefan Vodă și importanța strălucitei sale victorii din 10 ianuarie 1475.
  • ora 1130 – Depunere de coroane la statuia ecvestră a lui Ștefan cel Mare din cadrul Ansamblului monumental „PODUL ÎNALT” de la Băcăoani.

În acest sens, vă invităm să ne fiți alături la aceste importante activități legate de strălucita victorie contra turcilor a lui Ștefan cel Mare al Țării Moldovei, în cadrul bătăliei de la Podul Înalt-Vaslui.

Organizatorii acestui eveniment sunt: prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU - manager al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și dr. LAURENȚIU CHIRIAC, muzeograf la aceeași instituție.

City