Manifestarea cultural-științifică IZBÂNDA DE LA VASLUI - PODUL ÎNALT (10 IANUARIE 1457)

10.01.2023 1:00 pm - 2:00 pm

Manifestarea cultural-științifică  IZBÂNDA DE LA VASLUI - PODUL ÎNALT. 10 IANUARIE 1475

Consiliul Județean Vaslui și Muzeul Județean „Ştefan cel Mare” Vaslui – în colaborare cu Inspectoratul de Jandarmi Județean Vaslui și Centrul Militar Județean Vaslui – organizează, ca de fiecare dată, o amplă manifestare cultural-științifică, intitulată IZBÂNDA DE LA VASLUI - PODUL ÎNALT. 10 IANUARIE 1475. Aceasta se va desfășura marți, 10 ianuarie 2023, începând cu ora 1000, la Statuia lui Ștefan cel Mare din Centrul civic al municipiului Vaslui. Evenimentul marchează împlinirea a 548 de ani de la strălucita victorie a lui Ștefan cel Mare contra turcilor, în cadrul celebrei Bătălii de la Vaslui-Podul Înalt..

Manifestarea se va desfășura după următorul program:

MARȚI, 10 IANUARIE 2023

• ora 1000 TEDEUM – cu participarea preoților din Protopopiatul Vaslui. Se va oficia o slujbă de slăvire a eroilor români căzuți în această luptă.
  • ora 1030 – Alocuțiunile oficialităților și ale invitaților – legate de importanța și semnificația actului istoric.
  • ora 1045 – Evocarea evenimentului istoric – prezintă: prof. univ. dr. Cătălin TURLIUC, Universitatea ”Al. I. Cuza” Iași.
  • ora 1100 – Depunere de coroane la Statuia lui Ștefan cel Mare din Centrul Civic al Municipiului VASLUI.
  • ora 1130 – Ceremonial militar de încheiere – realizat de Inspectoratul de Jandarmi Județean Vaslui și de Garnizoana Vaslui.
  • ora 1200 – Masă rotundă „Biruința lui Ștefan cel Mare la Vaslui - Podul Înalt, Muzeul Județean „Ştefan cel Mare” Vaslui, moderator: univ. dr. Cătălin TURLIUC.

În acest sens, vă invităm să ne fiți alături la aceste importante activități legate de strălucita victorie contra turcilor a lui Ștefan cel Mare al Țării Moldovei, în cadrul bătăliei de la Podul Înalt-Vaslui.

Organizatorii acestui eveniment sunt: prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU - manager al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și dr. LAURENȚIU CHIRIAC, muzeograf la aceeași instituție.

Vă așteptăm cu drag!