Manifestarea cultural-artistică „ZIUA CULTURII NAȚIONALE”

15.01.2021 11:00 am - 12:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - alături de Consiliul Județean Vaslui - au deosebita plăcere de a vă invita să participați la Manifestarea cultural-artistică „ZIUA CULTURII NAȚIONALE” care are loc vineri, 15 ianuarie 2021, ora 11, în Sala „Arta” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și va fi transmisă online pe pagina de Facebook a instituției.

Activitatea cuprinde:

• Lansarea albumului de artă: „IOAN VÎNĂU - MEMORIA SPIRITULUI”
  • Recital de pian: JUAN LUIS JIMENEZ VÎNĂU

Albumul „IOAN VÎNĂU - MEMORIA SPIRITULUI” cuprinde cele mai reprezentative creații de pictură și grafică ale artistului Ioan Vînău. Abordând, în egală măsură, natura statică, peisajul, dar - mai ales - compoziția, IOAN VÎNĂU utilizează o tematică și o paletă coloristică variată, ca pe o rezolvare compozițională și estetică a spațiului plastic, rezultat al frământărilor ideatice cu substrat filosofic. Mesajul imaginilor generate în creația sa plastică poartă încărcătura emoției execuției, intrând în rezonanță cu sensibilitatea și gândirea privitorului.

JUAN LUIS JIMENEZ VÎNĂU este un tânăr pianist, în al cărui palmares sunt deja numeroase premii la concursurile de specialitate: Trofeul „Festivalul lui Moș Crăciun”, Ediția I - online 2020; Premiul de Muzicalitate și Premiul I la Concursul Internațional de Interpretare „Pianiștii României”, Ediția online, 19 decembrie 2020;  Premiul I la Concursul „Allegretto” de Interpretare pentru Pian, Ediția a VII-a, 20 decembrie 2020; Premiul al II-a la Concursul Național „Prietenii muzicii - Sibiu”, Ediția a VIII-a, online.

Organizatorii evenimentului sunt:

• Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, director al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Dr. Laurențiu Chiriac, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Marian Antoniu, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

Vă așteptăm cu drag pe pagina de Facebook a instituției noastre!