Expoziția de pictură „Timpul din adâncuri” a artistului MIHAI COȚOVANU

15.01.2020 1:00 pm - 2:00 pm

Sub egida „Zilei Culturii Naționale”, Consiliul Județean Vaslui și Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui vă invită miercuri, 15 ianuarie 2020, ora 1300, în Sala „Arta” a muzeului, la vernisajul Expoziției de pictură „Timpul din adâncuri”, semnată de artistul Mihai Coțovanu. Totodată, va avea loc și lansarea albumului acestei expoziții.

Asiduu creator plastic în urbea Iașului, MIHAI COŢOVANU ne oferă o adevărată „înnobilare prin frumos” și o elegantă estetică a sufletului său, nu numai prin maniera de a picta clasic, ci și prin modul inedit de interpretare a stărilor afective din lucrările sale plastice. Dintre acestea, se remarcă portretizările stărilor de spirit și chiar pitorescul peisajelor legate de universul eminescian.

Activitatea va continua cu un microrecital de pian - susținut de elevii Asociației „DuoArt Studio Parfeni &Trufia” Vaslui, coordonați de profesorul Galina Parfeni.

Organizatori:

• Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, directorul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Dr. Laurențiu Chiriac, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Marian Antoniu, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui