Expoziția de pictură și icoană pe sticlă „LIVIU LĂZĂRESCU - Pictorul muzelor de la Mărtineşti”

14.12.2019 5:00 pm - 8:00 pm

Recital de muzică bizantină susținut de

Grupul „SFÂNTUL IOAN DAMASCHIN” din Cluj Napoca

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui şi Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, alături de Consiliul Județean Vaslui, vă invită să luați parte la vernisajul Expoziției de pictură şi icoană pe sticlă „LIVIU LĂZĂRESCU - Pictorul muzelor de la Mărtineşti”.

Pictorul Liviu Lăzărescu expune la muzeul vasluian seria de lucrări denumită „Mărtineștene”, ce reprezintă naturi statice cu icoane și care îmbină două dintre temele favorite ale artistului: maternitatea și florile, teme care, alături de portret, l-au consacrat în pictura contemporană. Mărtineştiul este un vechi sat transilvan din județul Hunedoara, locul de origine al pictorului Liviu Lăzărescu, iar muzele care l-au inspirat sunt icoanele pe sticlă care constituiau podoaba cea mai de preț a caselor mărtineștenilor de altădată.

Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 decembrie 2019, ora 17:00, în Sala „Arta” a muzeului vasluian.

În continuare va avea loc un recital de muzică bizantină, susținut de Grupul „SFÂNTUL IOAN DAMASCHIN” din Cluj Napoca, coordonat de lect. univ. dr. Sorin Albu.

Organizatori:

• Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, director al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Dr. Gabriel Tiberiu Rustoiu, director general al Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia
  • Dr. Ana Dumitran, muzeograf la Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia
  • Marian Antoniu, muzeograf la Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui