Expoziția de pictură și grafică pe sticlă „OAMENI – TIMPURI – ANOTIMPURI”

28.11.2019 1:00 pm - 12.12.2019 2:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - alături de Consiliul Județean Vaslui - vă invită să luați parte la vernisajul Expoziției de pictură și grafică pe sticlă „OAMENI - TIMPURI - ANOTIMPURI”, realizată de artistul OCTAVIAN GĂLĂȚIANU. Evenimentul va avea loc joi, 28 noiembrie 2019, ora 13:00, în Sala „Arta” a muzeului. În continuarea vernisajului va avea loc un microrecital de pian, susținut de ȘTEFAN-IURI DUMITRIU.

Fiecare din lucrările expuse au câte o poveste. În ele, artistul OCTAVIAN GĂLĂȚIANU ne propune o sinteză a tematicii, folosind expresii plastice ale tehnicii picturii „sub sticlă”, ce asigură originalitatea și autenticitatea subiectului ales. Artistul spune despre creația sa: „Vor fi și flori... și soare... și ninsorile copilăriei noastre în lucrările mele!”

Organizatorii acestui eveniment sunt:

- Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, manager al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

- Dr. Laurențiu Chiriac, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

- Marian Antoniu, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

Expoziția va putea fi vizitată până la data de 12 decembrie 2019.

Vă așteptăm cu drag!