21.02.2020 10:00 am - 2:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și Consiliul Județean Vaslui organizează Conferința științifică „Umanistul Grigore Ureche – formator al conștiinței neamului românesc”, care va avea loc vineri, 21 februarie 2020, ora 10.00, în Sala „Multimedia” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Scopul acestei conferințe științifice este acela de a readuce în memoria publicului personalitatea și ideile umaniste ale marelui cronicar moldovean din prima jumătate a secolului al XVII-lea. Aportul acestuia la cunoașterea istoriei Țării Moldovei și la dezvoltarea literaturii istorice în limba română este fundamental pentru evoluția ulterioară a istoriografiei românești. În același timp, concepția cărturarului privind unitatea românilor din diferitele provincii românești a adus o contribuție deosebită la afirmarea energică a poporului român și la desăvârșirea conștiinței de neam.

Vor susține comunicări:

• Prof. univ. dr. habil. IOAN MARIAN ȚIPLIC, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu – „Ideea de unitate în istoria românilor: de la arheologie la cronici”
  • Prof. ANCA PLEȘOIANU, Liceul Teoretic „Emil Racoviță” din Vaslui - „Grigore Ureche – percepția sa actuală”

Organizatorii acestei manifestări sunt:

• Prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU – manager al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • MONICA DRAGOMIRESCU – muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Vă așteptăm cu drag să ne fiți alături!