Conferința științifică „1 DECEMBRIE – ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI”

29.11.2019 10:00 am - 2:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, aflat sub egida Consiliului Județean Vaslui, organizează Conferința științifică „1 DECEMBRIE – ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI”, dedicată Centenarului României Mari, Campaniei Armatei Române în Ungaria și Tratatelor de Pace de la Paris (1919 - 1920).

Activitatea va avea loc vineri, 29 noiembrie 2019, ora 1000, în Sala „Arta” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Manifestarea va debuta cu intonarea Imnului Național, în prezența oficialităților locale, urmată de susținerea alocuțiunilor Conferinței științifice „1 DECEMBRIE - ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI”.

• Comandor (r) lect. univ. dr. JĂNEL TĂNASE, Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” Brașov – „1919, Campania Armatei Române pentru limitarea și lichidarea expansionismului bolșevic din estul și centrul Europei”
  • Student sergent major ANA-MARIA IAURUM, Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” Brașov – „Generalul de escadră aviator ATHANASE ENESCU, comandantul Grupului 5 Aeronautic în operația aeriană pentru apărarea României Mari”
  • Student sergent NARCISA PINTILEI, Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” Brașov – „Căpitanul aviator IOAN PENEȘ, primul aviator decorat cu Ordinul Mihai Viteazul, combatant pe frontul aerian al apărării Marii Uniri”
  • Colonel (r) DRAGOȘ CLAUDIU AXINIA, Fundația „General Grigore Baștan” – Filiala Buzău – Teritoriile românești înainte și după Marea Unire de la 1918”

Manifestarea se va încheia cu lansarea plachetei „Diplomația românească -Tratatele de Pace de la Paris (1919 - 1920)”.

Organizatorii acestei manifestări sunt:

• Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, director al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Oana Ambrosă, muzeograf, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Anca Iuliana Iordachi, muzeograf, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui