Conferința „PATRIMONIUL ROMÂNESC – PARTE A PATRIMONIULUI EUROPEAN

19.04.2019 1:00 pm - 2:00 pm

România deține în perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2019 președinția Consiliului Uniunii Europene. Acest eveniment reprezintă un moment important în ceea ce privește rolul pe care România îl joacă la nivel decizional în cadrul Uniunii Europene. O prioritate a Uniunii Europene este protejarea patrimoniului cultural la nivel european. Pentru a marca acest eveniment, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui – alături de Consiliului Județean Vaslui - va organiza vineri, 19 aprilie 2019, în Sala Multimedia, începând cu ora 1300, conferința cu tema „Patrimoniul românesc – parte a patrimoniului european”.

Această manifestare științifică își propune să evidențieze rolul patrimoniului cultural în ceea ce privește identitatea națională a fiecărei țări membre a Uniunii Europene.

În cadrul conferinței vor fi susținute următoarele comunicări:

- Comisar CĂTĂLIN ȘELARU, Inspectoratul Județean de Poliție Vaslui, Serviciul de Investigații Criminale - Rolul Poliției Române în protejarea bunurilor culturale

- Muzeograf ALBERT GABRIEL GRECU, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - Importanța patrimoniului numismatic local

- Dr. LAURENȚIU CHIRIAC, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - Monumente religioase reprezentative din județul Vaslui

- Dr. CIPRIAN CĂTĂLIN LAZANU, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - Patrimoniul arheologic local și importanța acestuia la nivel național și internațional.

Discuțiile conferinței vor fi moderate de către prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU, directorul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Organizatorii acestei manifestări științifice sunt:

• Prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU – director al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui;
  • Dr. CIPRIAN CĂTĂLIN LAZANU – Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • MONICA DRAGOMIRESCU – Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Vă așteptăm cu drag!