Noaptea Muzeelor: Editura TWINKL și MJV – surpriză pentru copii

Editura TWINKL și Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui au pregătit o surpriză preșcolarilor și elevilor claselor primare cu ocazia evenimentului cultural „Noaptea Muzeelor”, care va avea loc sâmbătă, 14 mai 2022, începând cu ora 17:00, la sediul instituției de cultură.

Din dorința de a-i ajuta pe copii să descopere cele mai interesante exponate și povești din muzeul nostru, Twinkl România a creat o mascotă personalizată, o fișă de colorat și hărți interactive pe care le vom folosi pentru a-i provoca pe copii la o „vânătoare de comori” prin muzeu. Acest pachet cu resurse pentru copii poate fi descărcat de pe site-ul Twinkl cu un cont GRATUIT.  Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui a fost inclus astfel în prima etapă a campaniei Twinkl care dorește să facă vizitele la muzeele din România mai atractive și mai captivante pentru copii.

Materialele vor fi distribuite gratuit copiilor care vizitează muzeul în cadrul evenimentului cultural „Noaptea Muzeelor”. Juniorii vor trebui să identifice mascota ascunsă printre bunurile culturale expuse în expoziția permanentă și să completeze harta interactivă.

Vă invităm la o vizită interactivă prin Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui cu Twinkl!

SURSĂ MATERIALE: https://www.twinkl.ro/