Simpozionul științific „Ziua Înălțării Domnului – Ziua Eroilor”

06.06.2019 1:30 pm - 2:30 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui organizează joi, 6 iunie 2019, ora 13.30 Simpozionul științific „Ziua Înălțării Domnului – Ziua Eroilor”, eveniment care va avea loc în Sala „Arta ” a muzeului.

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - aflat sub egida Consiliului Județean Vaslui - organizează Simpozionul științific „Ziua Înălțării Domnului – Ziua Eroilor, în colaborare cu Centrul Militar Județean Vaslui și Asociația Națională a Veteranilor de Război - Filiala Județeană „Peneș Curcanul” Vaslui.

Simpozionul are ca scop principal aducerea în prim-plan a memoriei eroilor români căzuți pe câmpurile de luptă, pentru credință, libertate, dreptate, dar și pentru apărarea țării și întregirea neamului românesc.

Ziua Eroilor este ziua împlinirii naționale. La mormântul unui erou se descoperă, se îngenunchează și, în tăcere, se roagă. Lângă crucea eroului descifrăm spiritul de abnegație și interpretăm sensul eroic al existenței sale și a neamului românesc din care se trage. Prin jertfa lor, eroii și-au biruit dreptatea. Eroii și-au îndeplinit misiunea vieții lor, prin jertfa totală pe altarul patriei.

În cadrul acestui Simpozion vor fi susținute următoarele alocuțiuni:

• Col. (retrag.) NICU MURGU, fost comandant al Centrului de Instrucție pentru Parașutiști „Gen. Grigore Baștan” BuzăuEroi vasluieni ai Primului Război Mondial
  • Col.(r.) COSTIA MARIN, Asociația Națională a Veteranilor de Război - Filiala Județeană „Peneș Curcanul” Vaslui – Eroi vasluieni din Al Doilea Război Mondial
  • Col (r.) VASILE ADAM, Asociația Națională a Veteranilor de Război - Filiala Județeană „Peneș Curcanul” Vaslui – „Eroii în viață” din județul Vaslui
  • Lct. col. DAN OSOIANU, Centrul Militar Județean Vaslui – Despre eroii vasluieni
  • Dr. LAURENȚIU CHIRIAC, Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui – Semnificația Zilei Eroilor

Organizatori:

• Prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU, Director al Muzeului Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui
  • Dr. LAURENȚIU CHIRIAC, Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui
  • Dr. MIHAI-CRISTIAN ŞELARU, Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui