Proiectul și Expoziția „Atelierul de vacanță”

14.08.2019 10:30 am - 1:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - alături de Consiliul Județean Vaslui - anunță premierea elevilor participanți la activitățile specifice Proiectului „Atelierul de vacanță”, premiere care va avea loc miercuri, 14 august 2019, ora 1030, în sala „Arta” a muzeului. Totodată, va avea loc și vernisarea lucrărilor plastice ale acestor elevi.

Proiectul „Atelierul de vacanță” – desfășurat pe parcursul lunilor iulie și august 2019 - a avut în vedere promovarea talentului și calităților artistice, precum și a aptitudinilor estetice ale elevilor din municipiul Vaslui, cu vârste cuprinse între 5 și 16 ani. În cadrul acestui amplu demers inițiat de instituția muzeală vasluiană și aflat la cea de a III-a ediție s-a urmărit dezvoltarea acestor calități ale tinerilor, cu scopul de a-i apropia de fenomenul plastic și, mai ales, de a simți în mod direct plenitudinea liberei manifestări în creație.

Organizatorii acestei activități sunt:

• Prof. Dr. Ramona Maria MOCANU, manager al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • Muzeograf Marian ANTONIU, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

Vă așteptăm cu drag la premierea tinerilor artiști!