Expoziția de artă plastică „MEMORIA SPIRITULUI” a artistului plastic IOAN VÎNĂU - Iași

26.11.2020 12:00 pm - 1:00 pm

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - alături de Consiliul Județean Vaslui și filiala Iași a Uniunii Artiștilor Plastici - vă invită la vernisajul Expoziției de pictură „MEMORIA SPIRITULUI” a artistului plastic IOAN VÎNĂU. Evenimentul va avea loc joi, 26 noiembrie 2020, ora 12:00, în Sala „Arta” a muzeului vasluian.

Expoziția cuprinde 60 de lucrări de pictură și grafică și întrunește cele mai reprezentative creații ale artistului ieșean, realizate într-o notă personală. Abordând, în egală măsură, natura statică, peisajul, dar - mai ales - compoziția, IOAN VÎNĂU utilizează o tematică și o paletă coloristică variată, ca pe o rezolvare compozițională și estetică a spațiului plastic, reușind să cizeleze asperitățile pastei picturale, accentuând chiar trăsăturile viguroase de pensulă ce marchează centrul de interes al fiecărei creații.

Prezintă:

• Criticul de artă și scriitorul GRIGORE ILISEI – Iași (prezentare online)
  • Dr. LAURENȚIU CHIRIAC - muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • MARIAN ANTONIU - muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Organizatorii expoziției sunt:

• Prof. dr. RAMONA MARIA MOCANU - director al Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și muzeografii
  • Dr. LAURENȚIU CHIRIAC - muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui
  • MARIAN ANTONIU - muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Expoziția va fi deschisă la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, în perioada 26 noiembrie 2020 - 20 ianuarie 2021.

Vă mulțumim că ne sunteți aproape și vă așteptăm cu drag!