Expoziția „Cultura Cucuteni – O civilizație preistorică redescoperită”

02.10.2019 12:30 pm - 1:30 pm
Constanta

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - în colaborare cu Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța - organizează în perioada octombrie - noiembrie 2019 Expoziția Cultura Cucuteni - O civilizație preistorică redescoperită, vernisajul acesteia având loc la sediul muzeului din Constanța, în data de 2 octombrie 2019, ora 1230.

Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui deține un bogat patrimoniu de tezaure cucuteniene. Ele aparțin unei civilizații care așteaptă să fie redescoperită și de publicul vizitator constănțean. Aceste obiecte cu valoare de tezaur au fost găsite de-a lungul timpului pe teritoriul actualului județ Vaslui și sunt rezultatul cercetărilor arheologice întreprinse de către specialiștii muzeului vasluian.

Expoziția va fi prezentată de către:

- Dr. Sorin Marcel Colesniuc, directorul Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța

- Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, directorul Muzeul Județean ”Ștefan cel Mare” Vaslui

- Dr. Voinea Valentina-Mihaela, Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța

- Dr. Ciprian-Cătălin Lazanu, Muzeul Județean ”Ștefan cel Mare” Vaslui.

Vă așteptăm cu drag la Muzeul din Constanța, pentru a vedea

patrimoniul cucutenian din județul Vaslui!

City