Expoziția-concurs cu premii pentru elevi „EUROPA TINERILOR ARTIȘTI”

15.04.2019 2:00 pm - 5:00 pm

Muzeul Județean ,,Ștefan cel Mare” Vaslui, alături de Consiliul Județean Vaslui, organizează Expoziția-concurs de grafică și pictură realizată cu lucrări ale elevilor liceeni din județul Vaslui, cu tema „EUROPA TINERILOR ARTIȘTI”.

Vernisajul acestei Expoziții – concurs și premierea lucrărilor elevilor se va desfășura luni, 15 aprilie 2019, ora 14:00, în Sala „Arta” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.

Scopul principal al acestei activități este creșterea interesului elevilor de liceu pentru rolul și imaginea României în Uniunea Europeană, prin folosirea artei plastice ca mijloc de exprimare a frumosului uman în contextul valorizării estetice fundamentale a vieții cetățenilor din Uniunea Europeană.

Totodată, prin mijlocirea desenului și a culorii, elevii pasionați de artele vizuale au posibilitatea de a-și exprima ideile și sentimentele în definirea propriei lor personalități.

Organizatorii acestui eveniment sunt prof. dr. Ramona Maria Mocanu, directorul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și muzeografii Anca Iuliana Iordachi și Marian Antoniu.

Vă așteptăm să fiți alături de tinerii talentați!