ARTIȘTI PLASTICI CONTEMPORANI PE SIMEZELE NATALE

13.05.2021 1:00 pm - 5:00 pm

Expoziția de artă

- ARTIȘTI PLASTICI CONTEMPORANI PE SIMEZELE NATALE -

Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - alături de Consiliul Județean Vaslui și în colaborare cu Uniunea Artiștilor Plastici din România, Filiala Iași - vă invită joi, 13 mai 2021, ora 13:00, în Sala „Arta” a instituției, la vernisajul expoziției de artă plastică „ARTIȘTI PLASTICI CONTEMPORANI PE SIMEZELE NATALE.

Expoziția găzduită de Muzeul Județean Vaslui, în perioada 13 mai - 11 iunie 2021, cuprinde lucrările artiștilor contemporani ieșeni, originari din județul Vaslui.

Pe această cale vă invităm să admirați și să apreciați lucrări de artă realizate de Felix AFTENE, Gheorghe ALUPOAEI, Claudiu CIOBANU, Adrian CRÎȘMARU, Leonard CURPĂN, Mihai PAMFIL, Manuela PAVEL, Dragoș PĂTRAȘCU, Florin PÂNZARIU, Constantin TOFAN și Ioan VÎNĂU.

În contextul restricțiilor impuse de pandemia de Covid 19, activitatea va putea fi vizionată ONLINE pe pagina de Facebook a instituției noastre.

Prezintă:

- Prof. dr. Ramona Maria MOCANU – directorul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

- Prof. univ. dr. Constantin TOFAN – Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași

- Marian ANTONIU – muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui

Organizatorii acestei activități:

- Felix AFTENE– președintele Filialei Iași a Uniunii Artiștilor Plastici din România

- Marian ANTONIU – muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui