Comunicat de presa UNIREA BASARABIEI CU ROMANIA 2018

Written by Super User on . Posted in Comunicate de presa

Muzeul Judeţean ,,Ştefan cel Mare” Vaslui, aflat sub egida Consiliului Judeţean Vaslui,  organizeazãmarți, 27 martie 2018, ora 12:00, simpozionul științific „UNIREA BASARABIEI CU ROMÂNIA”. Evenimentul va avea loc în Sala „Arta” a Muzeului Judeţean ,,Ştefan cel Mare”  Vaslui.

Această  manifestare cultural-științifică se înscrie în Programul Național „CENTENARUL MARII UNIRI - 2018”, fiind dedicată împlinirii a 100 de ani de la săvârșirea actului istoric al Unirii Basarabiei cu România, la 27 martie 1918.

Simpozionul are ca scop principal aducerea în prim-plan a contextului internațional şi a evenimentelor interne din Basarabia, care au dus la unirea acestei provincii românești cu Țara-Mamă. Conştientizarea publicului larg asupra semnnificației acestui important act istoric, ne ajută să înțelegem modul în care s-a înfăptuit statul național unitar român.

Vor fi prezentate alocuţiuni din partea:

- Acad. Radu Ștefan Vergatti, Academia Oamenilor de Știință din România Ștefan Ciobanu și lupta pentru Unirea Basarabiei cu România

- Dr. Liviu Țăranu, Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității Unirea Basarabiei cu România - reflecții și perspective actuale

- Asist. univ. dr. Oleg Danilceac, Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” Cahul  Aspecte din activitatea Directoratului General responsabil pentru probleme de justiție și culte (1917- 1918)

- Prof. Oltea Rășcanu-Gramaticu, Bârlad Un enciclopedist basarabean - B. P. Hașdeu. 180 de ani de la naștere

- Prof. Papana Maxim, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Cahul Sfatul Țării - organ al patrioților sau naționaliștilor?

Organizatori:

• Prof. dr. Ramona-Maria Mocanu, director Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui
  • Muzeograf Anca Iuliana Iordachi, Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui
  • Muzeograf Oana Ambrosă, Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui